Modern LED Linear Pendant Light
[FEATURE]
Step into the future of lighting with our Modern LED Linear Pendant Light, a sleek and sophisticated addition to contemporary spaces. Crafted with precision, this pendant light features a linear design adorned with energy-efficient LED technology, creating a seamless blend of modern aesthetics and functionality.
Dimensions

| Diameter | 35.4in(90cm)/47.2in(120cm) |
|---|---|
| Height | 19.7in(50cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Light source: | Led |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $533.99
-65%$533.99
$186.90






Description
[FEATURE]
Step into the future of lighting with our Modern LED Linear Pendant Light, a sleek and sophisticated addition to contemporary spaces. Crafted with precision, this pendant light features a linear design adorned with energy-efficient LED technology, creating a seamless blend of modern aesthetics and functionality.
Dimensions

| Diameter | 35.4in(90cm)/47.2in(120cm) |
|---|---|
| Height | 19.7in(50cm) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron |
| Light source: | Led |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























